websikehealthcheck

Amellett, hogy válás után újrakezdő párokkal, a mozaikcsalád kihívásaival küzdő nőkkel és férfiakkal foglalkozom, egyre többször előfordul, hogy a család gyermekével is sikerül beszélgetnem. Ez leggyakrabban a szülő kérésére, ám van, hogy a fiatal keres meg és olyan is előfordul, hogy a családi beszélgetés alkalmával buknak ki apróbb vallomások.

Kornél, aki 25 éves és maga is mozaikcsaládban nőtt fel (neve nem valós) maga kérte a beszélgetést, szerette volna elmesélni, hogy ő maga hogyan élte meg ezt a családi formát. Arra gondolt, hátha segít ezzel. Ismerjétek meg egy olyan fiú gondolatait, aki átélt egy válást, majd bekerült egy mozaikcsaládba.

 

Emlékszem, amikor a férjemmel annak idején összekerültünk eszünkbe se jutott a pénzügyi dolgainkon gondolkozni. Neki megvolt a saját pénze, saját bankszámlája, saját gyerekei, nekem hasonlóan. Akkor még külön laktunk, így ez nem is volt kérdés.
Aztán közös lett az ágyunk és a mindennapjaink is. A bankszámlának azonban nem. Ennek hatása szép lassan kúszott be a kapcsolatunkba.

Ha a gyereke nem lenne, minden könnyebb lenne! Amikor nincsenek itt, minden olyan jó és könnyű. Gyakori mondat a mozaikcsaládban élő pároknál. A rideg valóság azonban az, hogy itt vannak és itt is maradnak. Persze tudtad, már a kezdetekkor, hogy ez a helyzet, valahogy mégis azt gondoltad egyszerűbb lesz. Idővel majd kialakul egy új kis család, ahol boldogan éltek. Az élet azonban ennél egy sokkal bonyolultabb játék, a mozaikos lét pedig többszörösen próbára teszi az embert és a párkapcsolatot is.

Hogyan szeresselek? – kezdeti problémák a mozaikcsaládokban

Válás után, gyerekkel sokszor kilátástalannak tűnik, hogy valaha is újra párt találjunk. Félelem van bennünk a gyerekek, a válásunk kudarca, és legfőképp magunk miatt. Jobb esetben a válást követően ezek a félelmek idővel elmúlnak, lecsillapodnak. Erősebb lesz az a vágyunk, hogy újra kapcsolatban éljünk, a gyermekünknek újra egy szerető családot biztosítsunk. Most nem a gyerekkel való párkeresésről lesz szó (ezt majd egy másik bejegyzésben). Ebben a blog cikkben azt fejtem ki, mi történik akkor, amikor a nehézségek ellenére sikerül egy olyan társat találni, aki felvállal és netán még közös jövőt is tervez.

Hogyan kezeljük a pénzügyeket egy mozaikcsaládban?

A másik gyerekével kapcsolatos érzelmi kihívások mellett az egyik leggyakoribb konfliktusforrás az újonnan alakuló vegyes családoknál, a pénzügyekkel kapcsolatos kérdések. Ki, mit, hogyan, mennyit fizet? Mi van ha az egyik fél anyagilag rosszabb helyzetben van? Hogyan lehet ezt áthidalni? Mi lehet a jó megoldás? Ebben a cikkemben egy kicsit ezt járom körbe.

Ezért fontosak a határok egy mozaikcsaládban (is)

Hogyan birkózol meg a szülői feladatokkal? Mennyire vagy következetes vagy megengedő? Ki tudod jelölni a gyereked határait vagy csak elvárod, hogy „jól” viselkedjen? És mi a helyzet a párkapcsolatodban? A hétköznapok előhozzák az igazi igényeket és elvárásokat, a kérdés csak az, hogy mit kezdünk ezzel? A határok kijelölése és tiszteletben tartása egy olyan különleges kapcsolódás során, mint a mozaikcsalád, kulcsfontosságú. De miért ilyen fontos ez és hogyan figyelj oda rá? Erről lesz szó ebben a cikkben!